Η Παγκόσμιες Αθλητικές Πανεπιστημιάδες διοργανώνονται κάθε δύο χρόνια από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Φοιτητικού Αθλητισμού (F.I.S.U.).

Διακρίνονται σε Χειμερινές και Καλοκαιρινές.

Πρόκειται για τις μεγαλύτερες αθλητικές διοργανώσεις του κόσμου μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οργανώνοται και πραγματοποιούνται με κάθε επισημότητα σε διαφορετική χώρα του κόσμου κάθε φορά, με ιδιαίτερες συνθήκες διαμονής σε πανεπιστημιακό χωριό και φαντασμαγορικές τελετές έναρξης και λήξης καθώς και με την παράλληλη διοργάνωση αθλητικών forums.

Συμμετέχουν χιλιάδες αθλητές και αθλήτριες, φοιτητές πολλών Πανεπιστημίων ανά τον κόσμο. Η επιλογή για τη συμμετοχή των αθλητών, συγκεκριμένα για την Ελλάδα, πραγματοποιείται από τις αρμόδιες αθλητικές αρχές του Υ.ΠΑΙ.Θ. σε συνεργασία με τις αντίστοιχες αθλητικές Ομοσπονδίες.

Τις αποστολές συνοδεύουν προπονητικό, τεχνικό προσωπικό, ιατρός αγώνων και εκπρόσωποι του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Το 2021 η Παγκόσμια Καλοκαιρινή Αθλητική Πανεπιστημιάδα θα πραγματοποιηθεί στην Κίνα.

Πρόσφατες Ανακοινώσεις