Ανά διετία και ανάλογα με τις οικονομικές πιστώσεις του Υ.ΠΑΙ.Θ. και των Ανώτατων Ιδρυμάτων, η Επιτροπή Αθλητισμού Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης παραχωρεί με απόφαση της Γενικής της Συνέλευσης την διοργάνωση της εκάστοτε Αθλητικής Πανεπιστημιάδας σε κάποιο Α.Ε.Ι. της χώρας μας. Σε κάθε αθλητική Φοιτητική Πανεπιστημιάδα πραγματοποιούνται όλα τα δημοφιλή αθλήματα και αγωνίσματα των Ολυμπιακών Αγώνων. Πρόκειται για ένα σημαντικό γεγονός για το Πανεπιστήμιο που έχει αναλάβει τη διοργάνωση και φυσικά για την πόλη που τη φιλοξενεί.

Το Πανεπιστήμιο Πατρών είχε την τύχη αλλά και τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Πατρών αλλά και στις υπόλοιπες αθλητικές εγκαταστάσεις της Πάτρας και της ευρύτερης περιοχής την 1η (1996) και την 6η Αθλητική Πανεπιστημιάδα (2006), οι οποίες είχαν μεγάλη επιτυχία από πλευράς συμμετοχών, επιδόσεων, τελετών, εθελοντών και οργάνωσης.

Πρόσφατες Ανακοινώσεις