Όλα τα μέλη του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου που διαθέτουν την ειδική κάρτα μέλους του Γυμναστηρίου για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, μπορούν στο εξής να χρησιμοποιούν την κολυμβητική πισίνα  του Εθνικού Κολυμβητηρίου Ολυμπιονίκης “Α. Πεπανός”, στην οποία φιλοξενούμαστε, για ατομική προπόνηση και σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες κάθε εβδομάδα. Το Κολυμβητήριο βρίσκεται στην οδό Πατρών-Κλάους 91, Κουκούλι Πατρών, πλησίον του Παμπελοποννησιακού Σταδίου.

Οι προπονήσεις στην Κολύμβηση θα πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη 11-1 το μεσημέρι και κάθε Πέμπτη 9-11 το πρωί. Στο χώρο θα παρευρίσκεται το μέλος Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κ. Νικόλαος Βασιλείου ή και άλλο μέλος Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής.

Για την προπόνηση, εκτός της κάρτας μέλους του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου είναι απαραίτητη η επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού για τον Covid-19, καθώς και σκουφάκι, σαγιονάρες, μπουρνούζι ή πετσέτα, και προαιρετικά κολυμβητικό μαγιό αντί για απλό μαγιό, και γυαλιά κολύμβησης.