Με πολύ μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή από τους φοιτητές και τις φοιτήτριες όλων των τμημάτων του Πανεπιστημίου Πατρών, πραγματοποιήθηκε η 17η Ημέρα Αθλητισμού 2024 στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο.

Την Τετάρτη, 5 Ιουνίου 2023, από το μεσημέρι ως και αργά το βράδυ, εξελίχθηκαν οι τελικές φάσεις των διατμηματικών φοιτητικών πρωταθλημάτων Πετοσφαίρισης, Καλαθοσφαίρισης και Ποδοσφαίρου.

Όλα τα είχε η συγκεκριμένη Ημέρα Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πατρών: coaching, παρατάσεις, επιφωνήματα στήριξης των ομάδων, πολλούς θεατές και μέλη Δ.Ε.Π., ανατροπές στα σκορ, απονομές, συμμετοχές αθλητών και αθλητριών με μικτό σύστημα, πολύ μουσική, συμμετοχικότητα, συνεργασία και φυσικά πολλές ντρίμπλες και πολλά σουτ!!!

Στην επιτυχημένη διεξαγωγή ιδιαίτερη ήταν η συμβολή του Πανεπιστημίου Πατρών, της Επιτροπής Αθλητισμού του Ανώτατου Ιδρύματος, των μελών Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής του Γυμναστηρίου, του διοικητικού προσωπικού, του μέλους ΙΔΑΧ Φυσικής Αγωγής, των αποσπασμένων καθηγητών Φυσικής Αγωγής που στηρίζουν κατ’ έτος το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο, των διαιτητών, καθώς και του Ερυθρού Σταυρού.

Νικητές στον τελικό της Καλαθοσφαίρισης αναδείχθηκαν οι φοιτητές του τμήματος Φυσικοθεραπείας, στο Ποδόσφαιρο οι φοιτητές του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και στην Πετοσφαίριση η φοιτητές-τριες της ομάδας ΙΡΙΣ.

Σημαντική ήταν και η στιγμή της απονομής από την αναπλ. καθ. κα Λένα Αλμπάνη, αντιπρύτανι Φοιτητικής Μέριμνας και πρόεδρο της Επιτροπής Αθλητισμού που παρακολούθησε και χειροκρότησε όλους τους αγώνες, στη φοιτήτρια Καλλιόπη Ναταλία Ζαπάντη του τμ. Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Η αφίσα που δημιούργησε η φοιτήτρια επιλέχθηκε για τη 12η Ποδηλατική Βόλτα του Πανεπιστημίου Πατρών στις 12 Μαΐου 2024.

Το παρών στη μεγάλη αθλητική βραδιά εκτός της κας Αλμπάνη, έδωσαν τα μέλη ΔΕΠ του τμ. Φυσικοθεραπείας ο καθ. κ. Κωνσταντίνος Φουσέκης, ο αναπλ. καθ. κ. Χάρης Ματζάρογλου εκπροσωπώντας τους νικητές στην Καλαθοσφαίριση και ο αναπλ. καθ. κ. Αθανάσιος Τσαγκανός από το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων εκπροσωπώντας τους νικητές στο Ποδόσφαιρο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι συμμετοχές στη 17η Ημέρα Αθλητισμού ήταν:

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΤΜ. ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ – ΤΜ. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ 3-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια)

Για το τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων συμμετείχαν οι φοιτητές:

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΠΑΝΗΣ, ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΒΑΓΓΑΛΑΤΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΑΣΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΤΑΥΡΟΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΡΕΜΗΤΟΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΙΜΩΤΑΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΗΛΙΟΥ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΜΠΑΡΛΑΣ, ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΕΤΡΟΥ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΦΡΑΓΚΟΣ, ΤΑΣΟΣ ΣΑΡΡΗΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΡΑΣΚΟΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΙΑΔΗΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΛΑΝΔΡΑΚΗΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΑΡΒΑΡΗΣ ΒΛΑΣΣΟΠΟΥΛΟΣ

Για το τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών συμμετείχαν οι φοιτητές:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΟΥΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΤΟΝΑΛΝΤΟ ΧΑΣΕΛΟ, ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ ΖΙΛΑΛΙ, ΑΡΗΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΕΛΟΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΕΡΒΕΝΙΩΤΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΠΑΡΟΣ, ΗΛΙΑΣ ΜΠΟΥΡΙΚΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΤΖΑΛΑΣ, ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΦΑΡΔΕΛΛΑΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΟΜΑΡΑΣ, ΘΩΜΑΣ ΑΡΑΠΚΙΛΗΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ  ΣΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

Διαιτητές: Ζήκος Μιχαήλ, Σπυρ’οπουλος Κωνσταντίνος, Παππάς Ελευθέριος

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΤΜ. ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ – ΤΜ. ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ & ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ 72-66

Για το τμ. Φυσικοθεραπείας συμμετείχαν οι φοιτητές:

ΦΟΙΒΟΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΛΑΒΕΡΑΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΑΛΙΑΚΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΤΟΥΣΙΔΗΣ, ΖΑΦΕΙΟΡΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΠΑΠΠΑΣ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΝΤΖΟΥΛΑΤΟΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΤΑΘΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΙΟΥΠΚΙΟΛΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΠΑΤΣΟΡΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΖΕΡΜΠΑΤΖΙΔΗΣ, ΣΑΒΒΑΣ ΤΣΑΚΜΑΚΙΔΗΣ

Για το τμ. Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών συμμετείχαν οι φοιτητές:

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΔΑΒΡΑΔΟΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ, ΠΕΤΡΟΣ ΤΣΩΤΣΟΣ, ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΡΠΟΥΖΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΟΦΙΚΙΤΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΑΝΟΥΤΑΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗΣ, ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΣΙΑΜΠΛΗΣ

Διαιτητές: Ελανί Νίκος και Λάμπος Παναγιώτης. Γραμματεία: Μιχαλόπουλος Νικόλαος-φοιτητής τμ. Οικονομικών Επιστημών, Μοχάμαντ Ομάρ, φοιτητής τμ. Φυσικοθεραπείας.

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Μικτό φοιτητικό πρωτάθλημα)

ΙΡΙΣ – ΠΗΓΑΣΟΣ 2-0

Για την ΙΡΙΣ συμμετείχαν οι φοιτητές και οι φοιτήτριες:

ΤΣΑΚΙΡΙΔΟΥ (Λογοθεραπείας), ΓΚΟΛΝΑ (Φαρμακευτικής), ΣΟΪΜΟΥ (Νοσηλευτικής), ΛΟΥΜΠΑΡΔΕΑΣ (Πολιτικών Μηχανικών), ΜΠΑΡΔΑΚΗΣ (Αρχιτεκτονικής), ΧΟΥΜΟΥΡΙΤΗΣ (Αρχιτεκτονικής), Ράπη (Γεωλογικού), ΜΠΙΜΠΙΚΟΥ (Επιστήμης Υλικών)

Για τον ΠΗΓΑΣΟ συμμετείχαν οι φοιτητές και οι φοιτήτριες:

ΒΑΛΕΝΤΙΝΟ (Διοίκησης Επιχειρήσεων), ΚΑΛΔΙΡΗΣ (Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής), ΒΛΑΣΣΗΣ (Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών), ΦΑΤΖΙΟ (Χημείας), ΙΩΑΝΝΟΥ (Νοσηλευτικής), ΣΟΛΤΑΤΟΥ (Λογοθεραπείας), ΨΑΛΛΙΔΑ (Διοίκησης Επιχειρήσεων), ΒΟΛΙΩΤΗ (Ιατρικής)

Διαιτητές: Ιάσονας Παυλόπουλος-φοιτητής Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής και υποστηρικτής όλου του πρωταθλήματος Πετοσφαίρισης, Βασίλης Κωνσταντόπουλος. Επόπτες γραμμών: Σταύρος Σταυρόπουλος-απόφοιτος τμ. Χημικού και Γεώργιος Γιακουμάτος -τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών.

Όλες οι φοιτήτριες και όλοι οι φοιτητές κατά τις απονομές δήλωσαν την αγωνιστική παρουσία τους και στα νέα πρωταθλήματα της ακαδημαϊκής χρονιάς 2024-2025. Ουσιαστική θεωρείται και η συμβολή του Ερυθρού Σταυρού για την ασφάλεια των αγώνων και όλου του προσωπικού που συνέβαλλε τα μέγιστα για την άρτια διοργάνωση: Τα μέλη Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής κκ. Άρη Αγγελόπουλο-συντονιστή Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου και διοργάνωσης (υπεύθυνο Πετοσφαίρισης), Νικόλαο Βασιλείου (υπεύθυνο υγρού στίβου και απονομών), Αλέκο Πολυδωρόπουλο (Καλαθοσφαίριση), Γρηγόριο Μικρώνη (Χορός, υποστήριξη). Τη Γραμματεία του Γυμναστηρίου κ. Γεώργιο Βασιλακόπουλο, το μέλος ΙΔΑΧ Φυσικής Αγωγής κα Αγγελική Σώρρα και τους/τις αποσπασμένους/ες καθηγητές/τριες Φυσικής Αγωγής στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 Δημήτριο Κοτσίρη (καλαθοσφαίριση), Πολύβιο Μπρακατσέλο (Ποδόσφαιρο), Άγγελο Ροζή (Ποδόσφαιρο), Κατερίνα Πολίτη (Στίβο).