Το Πανεπιστήμιο Πατρών με αντιπροσωπεία φοιτητών και φοιτητριών, με τη φροντίδα του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου και σύμφωνα με όσα ορίζονται σε εγκύκλιο-πρόσκληση του τμ. Εκπαιδευτικών θεμάτων της Β/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας, συμμετέχει στην Ιερή Λιτανεία για την 55η επέτειο της Επανακομιδής της Τίμιας Κάρας του Πολιούχου της Πόλεως των Πατρών Αγίου Ανδρέα.

Η λιτανεία θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2022, ώρα 18:30 με αφετηρία τις οδούς Αγίου Ανδρέου και Αγίου Νικολάου, με κατεύθυνση προς τον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέου και με πρώτο τμήμα στη λιτανεία το Πανεπιστήμιο Πατρών όπως αναφέρει η εγκύκλιος.

Συντονιστές οργάνωσης για το τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών είναι τα μέλη Ε.Ε.Π. Φυσικής Αγωγής και συνοδοί στη λιτανεία έχουν οριστεί αποσπασμένοι καθηγητές Φυσικής Αγωγής στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο για το 2022-2023: Ιωάννα Αλεξόπουλου, Πολύβιος Μπρακατσέλος, Άγγελος Ροζής.