Παρτίδα σκάκι

Φοιτητές και Φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Πατρών συμμετέχουν σε πραγματικό χρόνο και από απόσταση (online) στο 1ο Παγκόσμιο Πανεπιστημιακό Πρωτάθλημα της  Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σκακιού που διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο του Τέξας (The University of Texas Rio Grande Valley).

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες και σε τρία συνεχόμενα Σαββατοκύριακα από τις 13-14 Μαρτίου 2021 έως και τις 28 Μαρτίου 2021 και συμμετέχουν αθλητές και αθλήτριες που έχουν τη φοιτητική ιδιότητα από διάφορα Πανεπιστήμια του κόσμου.

Το Πρωτάθλημα θα αναπτυχθεί σε δύο διαφορετικές ψηφιακές πλατφόρμες για τα ατομικά και ομαδικά αγωνίσματα αντίστοιχα.

Οι συμμετοχές του Πανεπιστημίου Πατρών είναι:

A/A Επώνυμο Όνομα Τμήμα Βαθμός Αξιολόγησης Σκάκι (ELO)
1 Παπακωνσταντίνου Δημήτρης Βιολογίας 2049
2 Γραμματικάκη Αγγελική Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών 1682
3 Πρίντζιος Λάμπρος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών 1296
4 Κούρογκλου Κωσταντίνος Ιατρικής 2210
5 Κορνιώτης Φίλιππος Μαθηματικών 2133 (αρχηγός ομάδας)
6 Παρασκευάς Γεώργιος Μαθηματικών 1752
7 Ανδρουτσόπουλος Βασίλειος-Γεώργιος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής 2144
8 Καλύβα Κυριακή Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής 1823
9 Κόλλιας Ιωάννης Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής 1721
10 Τριάντος Κωσταντίνος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής 2210

Αξίζει να σημειωθεί πως το Πανεπιστήμιο του Τέξας Rio Grande Valley (UTRGV) κέρδισε τα δύο τελευταία εθνικά πρωταθλήματα σκακιού των ΗΠΑ (Final Four Tournaments), το 2018 και το 2019. Και τα δύο χρόνια, το UTRGV ονομάστηκε «The Chess College of the Year» από την Αμερικανική Ομοσπονδία Σκακιού. Σε αναγνώριση της επιτυχίας, η ομάδα προσκλήθηκε στο Καπιτώλιο του Τέξας στο Ώστιν και τιμήθηκε από τον κυβερνήτη του κράτους, τη Γερουσία και τη Βουλή των Αντιπροσώπων: https://www.youtube.com/watch?v=o6FvTj9rsnU

Τον Ιανουάριο του 2021, το UTRGV έπαιξε έναν διηπειρωτικό αγώνα εναντίον των σημερινών πανεπιστημιακών πρωταθλητών της Ρωσίας. Το UTRGV κέρδισε το Clash of University Champions 13,5 έναντι 10,5, αποδεικνύοντας ότι ανήκει στην πολύ ελίτ του παγκόσμιου πανεπιστημιακού σκακιού.