• Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο είναι ανοικτό από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρα 09.30 έως 21.30 καθώς και Σάββατο και  ώρα 15.00 έως 21.30. Εορτές και αργίες δημοσιεύεται το ωράριο αναλόγως.

• Η αίθουσα μυϊκής ενδυνάμωσης λειτουργεί τις ίδιες ημέρες και  παραμένει ανοικτή έως 21.15.

• Κάθε μέλος του γυμναστηρίου μπορεί να κλείνει τα γήπεδα τένις στα τηλέφωνα 2610-993055 ή 2610-994262 και ώρα 09.30 – 14.00, μέχρι και δύο (2) ώρες την εβδομάδα, (1) ώρα για κάθε ημέρα.

• Το γήπεδο ποδοσφαίρου διατίθεται  προς χρήση μετά τη 01/10 κάθε ακαδημαϊκού έτους λόγω συντήρησης του φυσικού χλοοτάπητα. Οργανωμένες ομάδες φοιτητών και εργαζομένων μπορούν να το χρησιμοποιούν για αγώνες ποδοσφαίρου, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση με λίστα αθλουμένων στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο, προς έγκριση από την Επιτροπή Αθλητισμού. Σημειωτέον ότι η μέγιστη δυνατή χρήση του χλοοτάπητα βάσει των προδιαγραφών της Γ.Γ.Α. είναι συνολικά έξι ώρες την εβδομάδα.

• Στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο λειτουργεί  ΣΑΟΥΝΑ σε συγκεκριμένες και ξεχωριστές ώρες για γυναίκες και  άνδρες. Μπορείτε να ενημερώνεστε για τις ώρες λειτουργίας της, στα τηλ. του Γυμναστηρίου.

• Για τη συμμετοχή και χρήση των εγκαταστάσεων θα πρέπει όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας να εκδώσουν η να ανανεώσουν την ετήσια κάρτα μέλους στη Γραμματεία του.

• Η ίδια κάρτα ισχύει και για την χρήση του Κολυμβητηρίου, το οποίο βρίσκεται στις εγκαστάσεις της κεντρικής Φοιτητικής Εστίας, στην Πανεπιστημιούπολη. Η λειτουργία της κολυμβητικής πισίνας ξεκινά τον Οκτώβριο κάθε ακαδημαϊκού έτους και ολοκληρώνεται κάθε Ιούνιο.

• Με την ίδια κάρτα οι αθλούμενοι μπορούν να δανείζονται αθλητικό υλικό ( μπάλες, ρακέτες, κ.λ.π.), καθώς και κλειδιά για να κλειδώνουν τα προσωπικά τους είδη σε ερμάρια ασφαλείας.

• Είναι απαραίτητη η αθλητική περιβολή σε όλους τους χώρους του γυμναστηρίου.